ساعت: ۱۷:۵۳ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۶/۱۰/۲۴ شناسه خبر: 1764

روند تکمیل شاهراه ارتباطی جاسک، قلعه گنج،ریگان با گذشت قریب به هشت سال از شروع آن ،اتمام این پروژه به طلسمی ابدی تبدیل شده است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جازموریان؛ قریب به دو سال پیش مدیر کل راه و شهرسازی جنوب کرمان خبر تکمیل پروژه ملی بندر جاسک به قلعه گنج تا پایان سال […]

روند تکمیل شاهراه ارتباطی جاسک، قلعه گنج،ریگان با گذشت قریب به هشت سال از شروع آن ،اتمام این پروژه به طلسمی ابدی تبدیل شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جازموریان؛ قریب به دو سال پیش مدیر کل راه و شهرسازی جنوب کرمان خبر تکمیل پروژه ملی بندر جاسک به قلعه گنج تا پایان سال ۹۴ را به افکار عمومی داد که متاسفانه بیش از دو سال ازاین وعده می گذرد ولی این شاهراه ارتباطی نه تنها تکمیل و نشده بلکه قسمت هایی ان آن نیز حال نابودی بوده .

کلنگ پروژه جاده ترانزیتی بندر جاسک – قلعه گنج -رودبارجنوب-ریگان در دولت قبل به زمین خوردکه در سالهای نخست با پیشرفت بسیار خوبی روبه رو بود ولی اکنون با مشاهد روند پیشرفت پروژه و علارغم گذشت این زمان طولانی، هنوز کار تکمیل آن انجام نشده و روند پیشرفت و تکمیل این پروژه به کندی پیش می رود.

شروع این پروژه عظیم در جنوب کرمان به نوبه خود کاری شایسته، به‌جا و مورد قبول شهروندان این منطقه محروم که در مسیر این پروژه بودن قرار گرفته چرا که با تکمیل و افتتاح آن روند پیشرفت همه شهرستان ها نیز بیشتر می شد که متاسفانه طی یکی دوسال اخیر روند ساخت این پروژه به کندی پیش می رود.

مسیر ترانزیتی بندر جاسک – قلعه گنج -رودبارجنوب-ریگان بعنوان شریان ارتباطی استان کرمان به دریایی عمان با وجود کارکردهای بی نظیری که در بعد استانی و کشور دارد باعث ایجاد فرصت هایی استثنایی زیادی در عرصه های اقتصادی و جذب گردشگر در عرصه های تاریخی طبعیی ،کشاورزی ، صنعتی و … می باشد که با تکمیل و بهربرداری از آن نقش ویژه در پیشرفت همه شهرستانهای که در مسیر این جاده قرار دارند بازی خواهد کرد.

مزیت های بی شمار شاهراه بین المللی بندر جاسک – قلعه گنج -رودبارجنوب-ریگان به قدری مهم و ممتاز است که نمی توان به راحتی از عدم تکمیل وبهربرداری آن چشم پوشید که متاسفانه مسئولان مربوطه به روند تکمیل این پروژه اهمیت زیادی نشان نمی دهند و ساخت و تکمیل آن را تقریبا به حال خود رها کرد که می طلبد مسئولین مربوطه برای تکمیل و بهربرداری از این پروژه بسیار مهم اقدام کنند.

در گفت و گو با عباس ثمره معان راه سازی ادره کل راه و شهرسازی جنوب کرمان وی در اینباره بیان داشت :محور بندر جاسک- قلعه گنج- سه راهی رودبار- محمدآباد ریگان با مشارکت وزارت نفت با اعتبار اولیه بالغ بر ۹۰۰ میلیارد تومان شروع بکار کرد.

وی افزود:کل طول مسیر ریگان – رودبار – قلعه گنج – جاسک ۴۷۷ کیلومتر است که ۲۷۰ کیلومتر آن مربوط به حوزه جنوب استان کرمان می باشد و تاکنون ۱۵۰ کیلومتر آن احداث شده که مابقی آن در صورت تامین اعتبار در یک تا دو سال احداث می شود.

وی گفت : در حال حاضر این پروژه در منطقه کوهستانی کوه شاه در حال کار می باشد و روند ساخت این پروژه تعطیل نمی باشد و نم نم در حال انجام می باشد و در صورتی اعتبار لازم برای پروژه اداره کل راه و شهرسازی این مسیر را به شمال استان متصل خواهد کرد.

وی دلیل کندی در تکمیل این پروژه را نبود اعتبار برشمرد و افزود: با توجه به حجم زیاد این پروژه مقدار بودجه ای که سالیانه به این پروژه تعلق می گیرد بین یک تا دو میلیارد می باشد .

معان راه سازی ادره کل راه و شهرسازی جنوب کرمان در جواب اینکه چراه این مسر با توجه به اینکه تکمیل نشده است در حال نابودی است گفت : با توجه به اینکه محور بندر جاسک- قلعه گنج- سه راهی رودبار- ریگان یک جاده بین المللی می باشد باید اسفالت آن دو لایه باشد که بدلیل کمبود اعتبارات فقط یک لایه اسفالت شده که همین دلیل خراب شدن بعضی از جاهای این محور بوده است.

وی بیان داشت: برای ساخت اسفالت در هر یک کیلومتری بالغ بر ۲۰۰ میلون تومان هزینه نیاز دارد و و مانع دیگر تکمیل این پروژه وجود رودخانه هلیل رود بر روی این مسیر می باشد که باید بر روی این رودخانه پل های متعددی ساخت تا تکمیل شود.

ثمره افزود :بودجه اولیه ساخت این پروژه ۹۰ میلیارد تومان بوده و با توجه به شرایط فعلی و وجود تورم برای تکمیل این پروژه ۹۰ میلیارد تومان بودجه نیازمند است.

 

 

گزارش و تصویر از عباس محمدی

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده