ساعت: ۱۳:۴۸ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۵/۱۲/۱۸ شناسه خبر: 1226

شهرستان قلعه گنج به لحاظ برخورداری از آب و هوای مطلوب  و متنوع ،در فصل بهار و ایام تعطیلات نوروز تبدیل به یک منطقه متنوع گردشگری شده و هر ساله در این ایام تعداد زیادی از مسافران نوروزی جذب این منطقه تاریخی در جنوب کرمان می شوند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جازموریان؛ شهرستان قلعه […]

شهرستان قلعه گنج به لحاظ برخورداری از آب و هوای مطلوب  و متنوع ،در فصل بهار و ایام تعطیلات نوروز تبدیل به یک منطقه متنوع گردشگری شده و هر ساله در این ایام تعداد زیادی از مسافران نوروزی جذب این منطقه تاریخی در جنوب کرمان می شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جازموریان؛ شهرستان قلعه گنج از سالیان بسیار دور  علاوه بر آب و هوای بسیار مناسب در ایام عید نوروز بدلیل تنوع گردشگری و وجود آثار باستانی، جاذبه های طبیعی مانند سدها، تالاب بین المللی جازموریان ، رودخانه های پرآب در منطقه  و وجود بقاع متبرکه  شاهزاده ابولقاسم (ع)  در روستایی زیارت بچه مقصد گردشگری بسیاری از هم وطنانمان در شهرستان ها و استانهای همجوار بوده است.
شاخص ترین جاذبه برای مسافران نوروزی در شهرستان قلعه گنج که همه ساله مسافران زیادی به این مکان عازم میشوند بقاع متبرکه شاهزاده ابولقاسم معروف به زیارت بچه می باشده که در ایام عید نوروز مسافران زیادی را به این شهرستان می کشاند .

این مکان زیارتی در فاصله ۲۵ کلیومتری شهرستان قلعه گنج واقع شده است که اگر از سوی سه‌راهی سرخ‌قلعه به سمت چهل‌منی حرکت کنیم در فاصله دو کیلومتری در سمت چپ گنبد فیروزه‌ای رنگ و زیبایی شاهزاده ابولقاسم که بر روی یک تپه  در بین درختان اوکالیپتوس می باشد را مشاهده خواهیم کرد.


موقعیت جغرافیایی این بقاع متبرکه و قرار گرفتن آن در مسیر اصلی  قلعه گنج – کهنوج ،مطلوب بودن آب و هوای این منطقه سبب شده میهمانان زیادی در فصل های مختلف از جمله در فصل بهار و  نوروز به این مکان برای رفع اوقات فراغت خود سفر کنند.

از جمله  امکانات  رفاهی این مکان معنوی می توان به  پارک بازی کودکان ، کشتارگاه برای زبح دام و وجود آلاچیق‌های سنتی که به اصلطلاح محلی به انها “توپ” گفت میشود اشاره کرد که جذابیت خاصی را همراه با معنویت به این مکان زیارتی تفریحی بخشیده است.

از بازی های محلی روستا می توان رمازا ،یارگیر ، دار توپا ، گر کچوسکا ،گُرمچکا ، چوس ( کشتی )و… نامبرد که امروزه به دلیل هجوم بازیهای متععدی مانند فوتبال و والیبال کم رونق شده اند  و کله پاچه مخصوص ، انواع کباب، نان ها محلی، چنگال ، مدل ،کاکل و … که از انواع خوردنی های خوشمزه این روستا هستند .


بقاع متبرکه شاهزاده ابوالقاسم (زیارت بچه)   در مرکز روستای با همین نام قرار گرفته که علاوه بر جنبه دینی و فرهنگی دارای ظرفیت های گردشگری همراه با محیط شاداب نیز هست که بستری  برای جذب گردشگر به این مکان زیارتی در شهرستان قلعه گنج را فراهم کرده است.

———————————————

گزارش و عکس :عباس محمدی

———————————————

لینک کوتاه:
نظرات
هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده