ساعت: ۱۱:۲۴ منتشر شده در مورخ: ۱۳۹۵/۰۸/۲۹ شناسه خبر: 770

“هوبره” (Houbara Bustard)، از  جمله  پرندگان بسیار‏‎ ‎زیبا و باشکوهی است که در جنوب ایران  وحاشیه تالاب فراموش شده جازموریان درمعرض خطر و روبه انقراض است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جازموریان؛ با آغاز فصل سرما پرندگان کمیابی ماننده( هوبره )از مناطق سردسیر برای پیدا کردن مکانی مناسب زیستگاه خود را ترک می کنند و […]

“هوبره” (Houbara Bustard)، از  جمله  پرندگان بسیار‏‎ ‎زیبا و باشکوهی است که در جنوب ایران  وحاشیه تالاب فراموش شده جازموریان درمعرض خطر و روبه انقراض است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی جازموریان؛ با آغاز فصل سرما پرندگان کمیابی ماننده( هوبره )از مناطق سردسیر برای پیدا کردن مکانی مناسب زیستگاه خود را ترک می کنند و در فرایند این کوچ به مناطق گرمتری از جمله شهرستان هایقلعه گنج ،رودبارجنوب و منوجان در جنوب شرق ایران و مجاور تالاب خشکیده جازموریان مهاجرت می کنند.
زیستگاه این پرنده که بیشتر در بخشهای جنوب شرق ایران بوده و بیشتر در بیابانها ی در شهرستانهای منوجان وحاشیه تالاب فراموش شده جازموریان در شهرستان قلعه گنج  و رودبار جنوب سکونت دارد که در سالهای اخیر توسط بومیان منطقه به صورت غیر قانونی زنده گیری می شود.

1024px-ardeotis_kori

با وجود قوانین و مقررات بسیار شدید  برای مقابله با شکار این پرنده زیبا و کمیاب که در لیست IUCN هم قرار گرفته است ولی باز هم شاهد آن هستیم که این پرنده که بعلت  گستردگی ،فقر و تنگ دستی بومیان منطقه  و وجود سودجوبان برای قاچاق  و فروش آن به اعراب حاشیه خلیج فارس رو به انقراض  و نابودی است.
قاچاقچیان پرندگان با سوءاستفاده از فقر بومیان منطقه و اعتقادات و خرافاتی اعراب حاشیه خلیج فارس  در خصوص خواص گوشت این پرنده  اقدام به تشویق مردم  محلی جهت زنده گیری این پرنده می کنند که شکار گسترده و غیر قانونی باعث  انقراض  و کاهش  نسل این گونه نادر  شده است.
در گفت وگو با رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان قلعه گنج وی در این باره به خبرنگاره ما گفت:هوبره پرنده ای مهاجر  تیره ای از راسته درناسانان است که پرنده ای خشک زی و از جمله پرندگان مهاجر و در حال انقراض است  که مورد حمایت بین المللی قرار دارد و شکار و زنده گیری آن ممنوع میباشد .
حسین عبدالله زاده  در ادامه اظهار داشت: شکار این پرنده به روشهای متفاوتی می باشد که تله گذاری در مسیر حرکت پرنده  از رایج تربن  روشها برای زنده گیری و فروش آن به افراد سودجو می باشد.
وی با اشاره به همکاری بسیار تنگا تنگ نیروی انتظاهی در جهت حفاظت از محیط زیست گفت : به دلیل وجود تهدیدهای جدی در زمینه انقراض این پرنده ، شکار و زنده گیری آن غیر قانونی   بوده  و هر قطعه از این پرنده بیست میلیون تومان جریمه که به عنوان ضرر و زیان  به محیط زیست همراه دارد و در صورت مشاهد متخلفین شکار این پرنده به مراجع قضایی تحویل داده خواهند شد.

img12040347

وی ضمن دعوت از دهیاران و معتمدین روستاهای حاشیه تالاب جازموریان به ویژه بخش چاه دادخدا برای مشارکت در جهت حفظ گونه های نادر پرندگان بیان کرد: از تمامی از دهیاران و معتمدین روستاها خواهشمندیم همچون یک محیط بان در جهت آموزش و حفاظت از این گونه نادر طبیعت تالاب بین المللی جازموریان  با انجام  فعالیت های  در جهت آگاه سازی جوامع محلی و ساکنین روستا با محیط بانان شهرستان همکاری نمایند و در صورت مشاهده هرگونه تخلفی مبنی به خطر افتادن محیط زیست ، تخلف را به این اداره و پاسگاههای نیروی انتظامی مستر در مناطق در میان بگذارند.

لینک کوتاه:
نظرات
  1. الکس گفت:

    سلام…خواهش میکنم از این پرندگان حمایت کنین……ممنون ♥